Etkin bir ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kurmanın yolu iyi ve kurumsal bir ISO 27001 Eğitim ve Danışmanlık firması ile çalışmaktan geçer.

Bu hizmetlerin neler olduğunu aktarmadan önce kuruluşun Üst yönetimin veya yönetim kurulunun ISO 27001 bilgi güvenliği sisteminin kurulması için kararı ve desteği gerekmektedir.
Bu karar doğrultusunda eğer ihtiyaç duyuluyorsa sistemin kurulumu konusunda danışmanlık alınabilecek kişi / firmalarla bağlantıya geçecek, teklifleri toplayarak bu aşamayı kurum kendi içinde sonuçlandırmalıdır.

Danışmanlık firması seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; en ucuz fiyat değil, size daha az maliyette sistem kurmanızı sağlayacak referansları güçlü bir danışman firma ile çalışmanızdır. Danışman Firmanın bünyesinde en 1 adet ISO 27001 Baş Denetçi Sertifikasına sahip danışman bulunmalıdır.

ISO 27001 Danışmanlık firmasına karar verildikten sonra, kurumunuz danışmanlık firması ile ISO 27001 Bilgi Güvenliği Danışmanlık hizmet alımı anlaşması yapmalıdır. Danışmanlık hizmeti sözleşmesinde, ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulum sürecine dair yapılacakların bir listesi çıkartılmalı ve karara bağlanmalıdır.